Az év egyik legfontosabb interjúját adta az EU bővítési biztosa: áttaposnának Magyarországon Ukrajna érdekében

2025. július 09. 12:18

Marta Kos szerint Ukrajna készen áll arra, hogy minden klasztert megnyissanak az EU-csatlakozás kapcsán, az Európai Unió pedig a következő években is finanszírozná Kijev igényeinek legalább 80 százalékát. A bővítési biztos azt ígérte, megtalálják az ellenszert Magyarország vétójára.

2025. július 09. 12:18
null

Mi mindig is azt az álláspontot képviseltük, hogy az EU-csatlakozás érdemeken alapul, vagyis, ha egy ország megfelel a kritériumoknak, akkor továbbléphet. Ukrajna elvégezte a házi feladatát – mondta az ukrán RBC-nek adott interjújában Marta Kos, az Európai Unió bővítési biztosa. Érdekesség, hogy ugyanő áprilisban még egy tábla előtt mutatta meg Alex Sorosnak, hogy Ukrajna semmilyen objektív szempontból nem felel meg az EU-tagságnak.

Elmesélek egy történetet. Amikor Ukrajnában voltam az első munkanapomon, december 1-jén, Volodimir Zelenszkij elnök azt mondta nekem, hogy szeretné megnyitni az összes klasztert. Én nem közvetlenül, hanem mondjuk úgy, diplomáciai úton, megpróbáltam elmondani neki, hogy ez lehetetlen, mert túl gyors lenne, és nem tudnánk megcsinálni. Most ki kell javítanom magam, mert ti, ukránok elképesztő munkát végeztek, így ősszel készen állunk majd az összes klaszter megnyitására

– fogalmazott a politikus, aki szerint az első klaszter megnyitása ellen már most sincs objektív érv.

Az ukrán lap újságírója természetesen többször is rátért Magyarország vétójára, amivel kapcsolatban Kos arra utalt, hogy megpróbálják kijátszani a magyarok ellenkezését. Azt mondta, az Európai Bizottság álláspontja teljesen világos, és bár alapvetően a 27 tagállam egységes döntésére lenne szükség, a múltban is megtalálták a megoldást az ilyen helyzetekre.

A riporter feltette azt a kérdést, hogy a jövő évi magyar választások előtt megtalálják-e ezt a megoldást, amire Kos határozott igennel felelt.

A bővítési biztos arról is beszélt, hogy Észak-Macedónia például 2005-ben kapott tagjelölti státuszt, és ha Ukrajnának is ennyit kellene várnia, akkor legkorábban 2045-ben lehetne tag, de Kos szerint emiatt nem kell aggódniuk Kijevben.

Hangsúlyozta: több mint ezer ember dolgozik Brüsszelben annak érdekében, hogy Ukrajna mielőbb az Európai Unió tagja legyen, ez a projekt állítása szerint az EU egyik legfőbb prioritása, nem véletlenül mondta azt Kijevben Ursula von der Leyen, hogy Ukrajna 2030-ig csatlakozhat a közösséghez.

Az interjúban az is elhangzott, hogy a háború kirobbanása óta az Európai Unió tagállamai összesen 160 milliárd euróval támogatták Ukrajnát, idén és a következő években pedig az Brüsszel célja, hogy Ukrajna külső finanszírozási igényének legalább 80 százalékát fedezze.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: AFP/Dursun Aydemir

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
filemon
2025. július 09. 14:18
Az összes klaszter megnyitásával a p@náddal (vagy farkaddal) együtt.
Oszodibeszed
2025. július 09. 14:10
Hülye liba. Ukrajnával akkor jön Oroszország is... Hogy a fenébe nyitnak, zárnak fejezeteket, ha választásokat se tartanak, az ország megszállás alatt áll. A fidesz megtámadhatja az egész hóbelebancot jogilag azzal, hogy Zelenszkij nem hivatalban levő elnök....Amit ő aláír, az jogilag megkérdőjelezhető.
Beszélgető
2025. július 09. 14:05
"...ti, ukránok elképesztő munkát végeztek..." Nos igen, mi is el vagyunk képedve attól a munkától, amit végeztek, de nem a felvételük jut róla eszünkbe.
Hangillat
2025. július 09. 14:05
Hyperautokrata brüsseli-trójai influenszer EUrsula császármorzsanő falóudvartartása- A. $oro$ után időszoros létesült a tengernyi hazugság gyors áramoltatására. In God we trust> In Gollar we trust?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!